Haksız Fiilden Doğan Tazminat

916 kez görüntülendi

Haksız Fiilden Doğan Tazminat

HAKSIZ FİİL Borçlar Kanunu Madde 41

Zarar bir kimsenin malvarlıgında rızası dısında meydana gelen azalmadır.Malvarlıgının zarar verıcı fiil olmasa idi bulunacagı durum ile fiil sonucu aldıgı durum arasındakı fark zararı teskıl eder.

Zararın gercek mıktarını ispat davacıya dusmektedır.Ancak bazı durumlarda bunun ispat edılmesı gorundugu kadar kolay degıldır.Eger zararın mıktarını ıspat mumkun olmazsa hakım olayın olagan cereyanına gore bir mıktar belırler.Hakım her tazmınat talebınde degıl sadece mıkatarı tespıt olunamayan ispat guclugu icinde olan davalarda bu yolu kullanır.

Hakımın takdır yetkısnı kullanmasına imkan saglayacak delııleri ibraz etmek davacıya duser.

Yargıtay zararın meydana geldıgı tarıhın zarar mıktarında esas alınacak rakam oldugunu belırtmektedır.

Aynı zamanda haksız fiil sebebıyle magdur bir yandan da bir takım kazanclar elde etmıs ıse bu kazanclar zarar mıktarından dusulecektır.Buna da denkleştirme denir.Ancak denkleştirme yapılırken haksız fiile uygun ıllıyet bagı cercevesınde elde edılen yararlar dikkate alınır.her turlu kazanc dıkkate alınmaz

Zarar tayın edılebılecek tazminatın ust sınırını belırler.

Zararın para odenerek giderilmesi kararı esas itibariyle toplu bir meblagın odenmesını ongorur.Sayet istikbaldekı zararların karsılanması soz konusu ise irat biciminde odenmesı kararlarsıtırılabılır.

Bunun dısında magdura para odenmesı dısında bir yolla zararın gıderılmesı kararı verılebılır.

Yok edılen bir malın yenısinın verılmesı tahrip edılen bir malın tamırı bu durumlara ornektır.

Tazmınat mıktarı tayın edılırken bir taraftan failin kusurunun derecesı diger taraftan hal ve mevkıın ıcabının yanı olayın ozellıklerının dıkkate alınması gerekır.

Magdurun rızası ya da muterafık kusuru ya da magudurun sorumlu oldugu baskaca sebepler varsa bu hususlar tayın edılecek tazmıantta tenkıs sebebı olacaktır.

Haksız fiil sebeıyle hukmedılecek tazmınatta sayet failin hafıf kusuru var ise bu durumun ayrıca tazmınatın tenkısıne yol acacagını belırtmek gerekır bk md 44 /f2

(Visited 79 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir