KAMULAŞTIRMA AVUKATI

İzmir Kamulaştırma Avukatıİzmir kamulaştırma davalarının oldukça yoğun olduğu illerimizden biridir. Ederinin çok altında bir tutara kamulaştırılan arsa ve araziler üzerindeki haklarını talep eden vatandaşlar, hak ettikleri gerçek tutarları alabilmek için doğal olarak İzmir de iyi bir kamulaştırma avukatı arayışına giriyorlar. İyi bir kamulaştırma avukatı da, bu tür davalarda gerekli olan itirazları değerlendirip , idari yada adli yargıda çözüme ulaşabilmesi adına hazırlık çalışmalarına başlıyor.

Kamulaştırma; normalde özel bir mülkiyet olan herhangi bir taşınmazın, kamu kurum ve kuruluşları tarafından el konulması işlemine verilen addır. Bu işlem kamu yararı adına gerçekleştirilen hukuki bir durumdur. Özel mülkiyette tanımlı olan herhangi bir taşınmazın tamamı veyahut da bir kısmı üzerinde yapılabilmektedir. Tabi ki bu süreçte, devlet tarafından özel mülkiyet sahibine bir bedel ödenmektedir. Fakat özel mülkiyet sahibi kişi, taşınmaz olan arsa ve konutlarının kamulaştırılmasına karşı gelebilmektedir. Bu konuda idari yargı mahkemelerinde iptal davası niteliğinde bir dava açabilme hakkına sahiptir. Bu davaları açabilmek için kamulaştırma şartları nelerdir çok iyi bilen bir avukata ihtiyacınız bulunmaktadır.

Kamulaştırma davalarıyla ilgili merak edilenleri cevapladığımız kısa videolarımızı izlemek için tıklayın

KAMULAŞTIRMA AVUKATI NE İŞ YAPAR?

İzmir'in en iyi Kamulaştırma AvukatıAvukatlar; tüm hukuki iş ve işlemlerin yürütülmesinde, herhangi bir uyuşmazlık doğduğunda hakkaniyet çerçevesinde çözümlenmesinde, hukuk normlarının tamamının doğru ve adil bir şekilde uygulanmasına yönelik iş ve işlemleri yürüten kişilerdir. Adalet konusuna hakim, bilgi ve birikimleri ile donanımlı, tecrübeli avukatların kamulaştırma davalarında oldukça başarılı oldukları gözlemlenmektedir. Kamulaştırma avukatı, bu tür davalarda gerekli olan itirazları değerlendirir ve idari yargıda çözüme ulaşabilmesi adına hazırlık çalışmalarını yapar. Eğer kamulaştırılan alanınız için kamu kurum ve kuruluşların, gerektiğinden az değer biçtiğini düşünüyorsanız bu konuda mutlaka iyi bir kamulaştırma avukatı ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu durumda Kamulaştırma Avukatı tarafından bilirkişiler ile taşınmazınızın keşif işlemleri başlamaktadır. Değer tespit raporu çıkarttırılarak bu raporu mahkemeye ibraz etmektedirler. Kamulaştırılan alanın gerçek değer tespiti yapılmalı ve aradaki fark kamu kurum ve kuruluşlarınca avukatınız aracılığı ile istenilmelidir. Ayrıca avukatınız kamulaştırma bedelinin devletçe belirlenen bedeli üzerine, kamulaştırılan tarihten itibaren faizi ile size ödenmesini talep etmektedir. Bunun yanı sıra davanın kazanılması sonucunda tuttuğunuz avukatın masraflarını, vekâlet ücretini, yargılama harçlarını da dava açılan kamu kurumundan istenmesi işlemlerini de kamulaştırma avukatınız gerçekleştirmektedir.

İYİ KAMULAŞTIRMA AVUKATINI NEREDEN BULABİLİRİM?

Ülkemizde uygulanan kamulaştırmalar neticesinde mağdur olan çok sayıda vatandaş bulunmaktadır. Ederinin çok altında bir tutara kamulaştırılan arsa ve araziler üzerindeki haklarını talep eden vatandaşlar iyi bir kamulaştırma avukatı sayesinde hak ettikleri tutarı alabilmektedir.

İyi bir kamulaştırma avukatını internet üzerinden, web sitelerinden bulabilirsiniz. Örneğin, Kamulaştırma hukukunda uzman avukat, en iyi kamulaştırma avukatı izmir, izmir kamulaştırma avukatı gibi google da aramalar yaparak kamulaştırma davalarında uzmanlaşmış avukatları tespit edebilir ve irtibata geçebilirsiniz.  Burada en önemli nokta tutacağınız avukatın profesyonel bir kamulaştırma avukatı olduğunu bilmektir…

Avukatlara ulaşabilmek artık eskisinden çok daha kolay olduğu için açılacak olan davalarınızda geç kalma sorunu da yaşamayacaksınız. Bulduğunuz avukat ile görüşerek kamulaştırma bedeli hakkındaki itirazınızı anlattıktan sonra iş ve işlemler yürürlüğe girecektir. Avukatlar eli ile yürütülen davalarda, davacı olan sizler hiçbir sıkıntı çekmeden sadece davanın seyrini izleyebileceksiniz. Tüm gerekli belge, iş ve işlemler tuttuğunuz avukat tarafından yerine getirilecektir.

Peki en iyi kamulaştırma avukatı nasıl bir avukat olmalıdır? Örneğin bir avukata İzmir’in en iyi kamulaştırma avukatı denebilmesi için o avukatta bulunması gereken meziyetler ve yetenekler neler olmalıdır? Sağlam ve güvenilir kamulaştırma avukatının özellikleri nelerdir?

Günümüzde çok sık karşılaşılan kamulaştırma davaları ile alakalı olarak tutulacak olan avukatın çeşitli vasıflara sahip olması gerekmektedir. Avukat arayanların dikkat etmesi gereken temel özellikler şu şekildedir:

• Kamulaştırılan alan ile alakalı özel mülkiyet sahibinin sıkıntılarını dinleyecek ve tüm detayları not edecek
• Zaman kaybetmeden, kamulaştırılan alan hakkındaki maddi hataları tespit edecek
• Tüm hukuki prosedürler ile, özel mülkiyet sahibi yerine ilgilenecek
Kamulaştırma alanında özel mülkiyet sahibinin kamulaştırılan alanının değer tespitini sağlayacak
• Davacı tarafın haklarını içeren bir itiraz belgesi düzenleyecek
• Bilirkişiler ile birlikte değer tespitinin yapılmasını sağlayacak
• Yapılan değer tespiti neticesinde çıkan farkı kamu kurum ve kuruluşlarından talep edecek
• Kamulaştırılan tarihten, gerçek değerinin belirlendiği tarihe kadar arada geçen sürenin geriye dönük faizli halini mahkemeden talep edecek
• Davanın kazanılması halinde tüm yargılama harcı, mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti kamu kurum ve kuruluşlarından talep edecek
• Tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz ve zamanında mahkemeye sizin yerinize vekaleten teslim edecek
• Olacak olan davalarda sizin yerinize davaya girerek gerektiği yerlerde davanın seyrini değiştirebilecek
• İki tarafında çıkarlarını koruyacak ve olması gereken Kamu Hukuku şartlarını yerine getirecek.

Kamulaştırma Kategorisinde ki Makalelere Ulaşmak İçin Burayı Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on Social Media
Follow us on Social Media