Isim ve soyisim değişikliği

Isim ve soyisim değişikliği

Soru ListesiCategory: Aile HukukuIsim ve soyisim değişikliği
Kerem Doğan asked 4 sene ago

Merhaba
Adımı ve soyadımı değiştirmek istiyorum. Gerekçe olarak;
1- Babamın adımı vermesi ve babamın 3 yaşından beri maddi ve manevi herhangi bir destekte bulunmaması
2- Dinim Hristiyan ve Kerem ismimin dinim ile uyumlu olmaması
3- Bu durumların beni psikolojik olarak kötü etkilemesi ve hayatımda olumsuz etki yaratması nedenleri ile dava açarsam kazanma olasılığım ne kadardır veya mümkün müdür? Avukat tutmamıza gerek var mı? Ayrıca avukat tutarsak bu dava için ortalama fiyat ne kadardır? Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

(Visited 1 times, 1 visits today)
1 Answers
avukat Staff answered 4 sene ago

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle, vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabiliyor.
Uygulama başladı Bir defaya mahsus ad ve soyadı değiştirilebiliyor.
5 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayan başvurular İl Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. Uygulama 3 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecek.
Yeni düzenlemeyle birlikte en az 6 ay süren, mahkeme masrafı, 2 tanık, savcı ve nüfus memurunun olumlu görüşü ile hakim kararı gerektiren isim değişikliği davaları tarihe karışacak ve nüfus memurlukları bir dilekçe ile bu işlemi yapacak.
Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebiliyor.
Ad ve soyadı düzeltilmesi nasıl yapılıyor?
Kişinin iki yıl içinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla, Soyadı Kanunu’na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek.
İl ve ilçe idare kurullarının vereceği karar kesin olacak. Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile varsa karısının ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)
Bizi Takip Edin