Boşanma

Boşanma

Aynur Sarı asked 2 sene ago

Merhaba iyi günler
Her seyin rahat anlaşılabilmesi için evliliğimizin başından beri bazı şeyleri ayrıntılı şekilde anlatmak istiyorum.
Ben 20 eşim 22 yaşındayken evlendik. Biz evlendiğimizde eşimin 1 gün bile sigorta pirimi yoktu ve işsizdi. 2.5 yıl hiç insani olmayan içinde su bile bulunmayan bir evde yaşadım ve bebek büyüttüm .
Kızım biraz büyüyünce eşimin ailesi de yaşadığımız yerin kömürlüğünü yıkınca babam kıyamadı ve 1993 yılı olabilir bize Sincanda bir daire aldı. Fakat bu daire karşılığında babamın mirasından feragat sözleşmesi imzalattı. Birlikte çalışarak eşyalarımızı aldık. Ben o dönem sürekli çalışmayı düşünmediğim için sigortasız çalıştım.
Dizgicilik yapıyordum. Mesleğimi çok bilen olmadğı için de sigorta parasını maaş olarak aldım hep.
Son kuruşuna kadar da hep evimizin ihtiyacları için kullandım. İkinci çocuğum olunca işi bıraktım. Babamın aldığı evde 4 yıl oturduk. Daha sonra kızım daha iyi bir okulda okusun diye evi kiraya verip başka bir eve taşındık.
Evin kira gelirini de hep eşim aldı. Evi satıp daha iyi bir yerde ev almaya karar verdik.
Evi sattık. Fakat eşim ben o semtte oturmam bu semtte oturmam diyerek sürekli sorun çıkarttı.
Onun kaprisleri yüzünden kaybettiğimiz zaman ve bir süre sonra çıkan ev kredileri yüzünden bizim sattığımız evin parası Sincan da bile tekrar bir ev alamayacak duruma geldi.
Kendisi olayları biliyor inkar edeceğini sanmıyorum. Parayla ev alamayınca (bu arada para hep onun hesabında onun kontrolundeydi) bankada faizde kaldı.
Bir süre dolar aldı. Uzunca bir süre yakın bir arkadaşına verdi borsada kullanması için. Aradan yıllar gecti.
Eşimin babasından kalan arsanın satışı için görüşmeler başlayınca bizim evi sattığımız fiyatı neredeyse 20 sonra bana al senin paran diye bana verdi.
Evliliğimizın başından beri hiç benim paran senin paran meselesi yapılmamışken kendi adına biraz paranın geleceğini duyunca durum değişti.
Babamın aldığı evden kalan 20 bin lirayı oğlumun hazırlık sınıfında üniversite ücreti için kullandım. Babası ortaokuldan itibaren sınavlarda başarısız olduğunu öne sürerek çocuğun dersane masraflarını ödemek istemedi.
Sürekli aşağılamalar hakaretler içinde çocuğum liseyi bitirdi. 2 sene üniversite sınavına girdi.
Kazanamayınca yüzde 25 burslu özel üniversiteye yazdırdım. Şan 4. sınıfta İngilizce öğretmenliği okuyor. Hazırlık dahil çocuğun okul ücretine hiç karışmadı.
Karışmadığı gibi hayatımızı çekilmez hale getirdi. Sürekli sorun hakaret şiddet. Evliliğimizin başından beri bunları yaşadık.
Fakat son dönemlerde iyice arttı. Gençliğimde yaptığım mesleğimi baskı sektörünün ve bilgisayar programlarının çok gelişmesi yüzünden yapamadım.
Çocuğun dersane okul masrafları için kreşlerde yemek yaptım temizlik yaptım. Çok zor şartlarda para kazanıp okul ücretlerini ödedim. Kızım evlendi hiç bir şekilde kızımın evlilik masraflarına katılmadı.
Onun taktığı bilezikleri bile ben çalışıp aldım.
Oğlum şu an son sınıfta. Bundan 2 yıl önce eşimin babasından kalan ofis satıldı. Emekli ikramiyesi bir miktar birikmiş para ve mirastan kalan pay ile bir ev satın aldık.
Eşim bu evin tapusu benim üzerime verdi. Daha sonra satılan ofisin parasıyla da araba aldı. Kalan parayla da birlikte gidip 500 gram altın aldık.
Benim sormak istediğim eşimle boşanırsak evi almam mümkün mü. O babamın mirasıyla aldım diye her seyi almak istiyor.
Ama bu evlilik süresince benim babamın mirası kullanıldı. Benim bütün birikimlerim kullanıldı. Çocukların hiç bir okul masrafına katılmadı. Yasal olarak haklarımı öğrenmek istiyorum. 

(Visited 7 times, 1 visits today)
1 Answers
avukat Staff answered 2 sene ago

Bu derece uzun ve ayrıntılı soru ve konular için profesyonel danışma hizmeti almanız gerekmektedir. Bunun için bizle yada başka bir avukatla yüzyüze ayada telefon ile irtibata geçmeniz yararınızadır.

(Visited 1 times, 1 visits today)
Bizi Takip Edin