Engin Hukuk Bürosu

Miras Davaları

2.276 kez görüntülendi

miras-davalariMiras avukatı miras sürecinde bireylerin ihtiyacı olan hukuki desteği sağlamak amacıyla hizmet vermektedir. Miras açısından anlaşmazlığa düşen ya da kendisine kalan mirastan payına düşen yasal miras hakkını alamayan bireylerin açacakları miras davasında onlara miras hukuku açısından bilgi ve tecrübesiyle miras avukatı destek olabilmektedir.

Mirasla ilgili olarak farklı hak kayıpları yaşanabilmektedir. Miras bırakacak olan kişinin sağlığında yapmış olduğu hileli devir işleminin iptali için tapu iptal davası açılabileceği gibi, mirastaki saklı payında yaşadığı kaybın giderilmesi için tenkis davası da açılabilmektedir.

Miras sürecinde yaşanabilecek hak kayıpları farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Mirasın borca batmış olduğu durumlarda kişilerin mirasın reddi davası ya da diğer adıyla reddi miras davası açmaları gerekir. Reddi miras davaları açılması belirli şartlar ve zaman dahilinde yapılabilir.

Mirasta yaşadığı hak kayıplarının telafisi için açılabilecek bir başka dava türü ise ortaklığın giderilmesi davası olmaktadır. Kendisine kalan mirasn paylaşımında diğer mirasçılar ile uzlaşmazlığa düşen kişi izale-i şuyu davası açarak mevcut mağduriyetini giderebilmektedir.

Miras davaları oldukça karmaşık ve zor davalardır. Bu süreçte açılacak davanın türüne göre atılması gereken adımlar ve izlenecek yol da farklılık gösterecektir. Bu nokta mirasla ilgili yaşadığı sorunun çözlmesini isteyen kişilerin miras avukatı tutmaları onların yaşadığı hak kayıplarını telafi edecektir.

Miras davaları yıllarca sürebilir. Bu davaların en kısa süre içerisinde sonuçlandırılması için hukuki prosedürlerin etkili bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Miras Hukuku konusunda tecrübe bu noktada oldukça önemlidir.

Miras Avukatı Tutmanın Önemi

Miras avukatı tutmak bireylerin miras hakkında yaşadığı maddi kaybın telafisini sağlarken, açılacak davanın da en kısa süre içerisinde sonuçlandırılmasına olanak sağlamaktadır.

Miras davası da dahil olmak üzere hiçbir dava türü için kişilerin avukat tutma gibi bir zorunlulukları yoktur. Fakat miras davalarında yaşanılan maddi kayıp göz önüne alındığında haklarını korumak isteyen kişilerin miras avukatı tutmaları onlara avantaj sağlayacaktır.

Miras avukatı, müvekkillerinin yasal miras haklarını korumak için hizmet vermektedir Miras hakkının korunması için tutacağınız miras avukatı sizin yaşamakta olduğunuz miras sorununun çözümünü sağlayarak hakkınız olan payın alınmasını sağlar.

Miras avukatı arayan bireylerin de bu süreçte miras hukuku alanında deneyimli olan bir avukat tarafından dava sürecini yürütmeleri önerilmektedir.

MİRAS DAVALARIYLA İLGİLİ MAKALELERİMİZE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN.http://www.ekremengin.av.tr/index.php/category/miras-davalari/

(Visited 190 times, 1 visits today)