Gayrimenkul Davaları

gayrimenkul-davalariGayrimenkul ( taşınmaz) ülkemizde en çok görülen dava türlerindendir. En tenha köylerden en kalabalık nüfuslu şehirlere kadar bütün illerde bu davalar görülmektedir. Gayrimenkul davaları yapısı gereği biraz uzun sürebilmektedir. Zira keşif ve bilirkişi gibi deliller bu davalarda çok sık rastlanmaktadır. Taşınmazın aynından doğan davalar kesinleşmedikte icraya konulamadığından bu tür davaları kazanan tarafların haklarına ulaşması zaman almaktadır. Bu tür davalar özellikle İzmir de çok fazla görülmektedir. Zira İzmir de çok fazla sayıda imar değişikliği olmaktadır.

Gayrimenkul davaları genel olarak Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davalardır. Ayrıca gayrimenkul davaları genel olarak taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinde açılır. Örneğin siz Ankara’da yaşıyorsunuz dava edeceğiniz kişi Eskişehir’de dava konusu taşınmazda Kırıkkale’de bulunmaktadır. Bu durumda siz davayı Ankara’da açarsanız davanızda yetkisizlik kararı verilecek ve dava davanın Kırıkkale’de açılması gerektiği belirtilecektir. Bu hususlarda bir avukattan yardımı almanız faydanıza olacaktır. Zira görev ve yetki konuları teknik konular olduğundan her olayda farklılık gösterebilir.

Genel olarak gayrimenkul davası çeşitleri şunlardır;

TAPU İPTALİ- TESCİL

İZALE-İ ŞÜYU (ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ)

MEN’İ MÜDAHELE (EL ATMANIN GİDERİLMESİ)

KAMULAŞTIRMA – KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA

BEDEL ARTTIRIMI DAVALARI

ŞUF’A DAVALARI

GEÇİT HAKKI, ECRİMİSİL

TAPU KAYDININ DÜZELTİLMESİ DAVALARI

KİRA ALACAĞI, TAHLİYE, KİRA TESPİTİ

KAT MÜLKİYETİ YASASINDAN KAYNAKLANAN UYUŞMAZLIKLAR

Gayrimenkul davalarına her avukat bakabilir. Zira Türkiye’de avukatların bütün davalara girme hakkı bulunmaktadır. Fakat her avukat bu tür davalar konusunda aynı tecrübeye ve birikime sahip değildir. Bu sebeple bu tür davalarda avukat seçerken gayrimenkul avukatı denilen alanında uzman avukatlarla çalışılmalıdır.

Gayrimenkul avukatı ararken hiçbir fikriniz yoksa o halde örneğin, en iyi gayrimenkul avukatı izmir, izmir gayrimenkul avukatı gibi google da aramalar yaparak gayrimenkul davalarında uzmanlaşmış avukatları tespit edebilir ve irtibata geçebilirsiniz.  Burada en önemli nokta tutacağınız avukatın profesyonel bir gayrimenkul avukatı olduğunu bilmektir…

Gayrimenkul davalarında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da dava açarken dava dilekçesine yazılan dava değeridir. Bu davalar yapısı gereği miktar belirtilerek açılması gereken davalardandır. Dava dilekçesinde gayrimenkulun gerçek değer belirtilmelidir. Eğer gayrimenkul gerçek değer belirtilmezse dava sırasında hakim resen seçeceği bilirkişiler marifetiyle evin gerçek değerini tespit ettirebilir ve dava için bu bedel üzerinden harç ödenmesine karar verebilir. Dava açarken miktarı gerçekten yüksek yazmanın bir takım dezavantajları vardır. Eğer dava değer yüksek yazılmışsa hakim davanın kısmen kabulüne karar verecek ve reddilen miktar üzerinden karşı taraf avukatlık ücretinin ödenmesine hükmedecektir. Ayrıca bu davalarda ödenmesi gereken harçta dava değerine göre belirlenecektir. Gayrimenkul davası açarken zaman aşımı hususu da göz ardı edilmemelidir.

İLGİLİ MAKALELERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN.

Follow us on Social Media